Ciekawostki Holandii. Poczekalnia dla króla.

Przebywając dłuższy czas w Holandii, można się natknąć na wiele ciekawostek historycznych, które nie są znane nawet samym Holendrom. Jedną z takich ciekawostek są specjalne poczekalnie dla króla i rodziny królewskiej na dworcach kolejowych.

Dworzec w Amsterdamie

Zgodnie z protokołem król nigdy nie może czekać. Jednak nie jest to możliwe w przypadku podróży pociągiem. Stacja jest niezbędna do regularnych połączeń kolejowych i dlatego nie ma możliwości, aby pociąg królewski stał jako pierwszy na peronie, w oczekiwaniu na rodzinę królewską.
Dlatego niektóre stacje w Holandii mają wydzielone na dworcu poczekalnie królewskie. Taka poczekalnia ma osobne wejście od strony miasta i osobne wyjście na peron.

Wejście do poczekalni. dworzec w Amsterdamie

Są to pałacowe powierzchnie, w których król ma czuć się komfortowo w oczekiwaniu na pociąg.

WNĘTRZA POCZEKALNI KRÓLEWSKIEJ W AMSTERDAMIE.

Ponieważ członkowie rodziny królewskiej zaczęły podróżować pociągiem od drugiej połowie XIX wieku, stało się koniecznie kupno dla nich pociągów królewskich i co za tym idzie wybudowanie dla nich specjalnych poczekalni.
Niektóre z poczekalni ustytuowane są na dworcach w małych miejscowościach położonych blisko posiadłości królewskich.

DWORZEC I POCZEKALNIA W BAARN

Rodzina królewska nie korzysta z tych poczekalni zbyt często. Zwykle raz na kilka lat. Jedną z ostatnich takich okazji, była wizyta Prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego w 60 rocznicę wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy w 2004 roku. Królowa Beatrix w swojej podróży do Bredy skorzystała wtedy wraz ze swoim gościem z dworca i poczekalni królewskiej w Hadze.

WIDOK NA POCZEKALNIE KRÓLEWSKĄ. DWORZEC W HADZE.
POCZEKALNIA KRÓLEWSKA W HADZE


Na terenie Holandii znajduje się obecnie kilka takich poczekalni m.in. w Amsterdamie, Hadze, Baarn, Apeldoorn i Vlissingen. Poczekalnie są własnością holenderskich państwowych linii kolejowych. Odbywają się w nich czasami imprezy okolicznościowe. Dla turystów dostępne są jedynie w wybrane dni w roku.

Zapraszam również do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału na youtube Historia na Zawołanie:

https://www.youtube.com/channel/UCwkaMV7Q5GaI3aEAus2eYrA

Dodaj komentarz